Suchań

Suchań 9 marca 2018 wyświetleń: 2239

Droga Krzyżowa dla kobiet 2018

Rozważania Drogi Krzyżowej dla kobiet (9 marca 2018 r.)

DROGA KRZYŻOWA DLA KOBIET

Stacja I

Pan Jezus skazany na śmierć

Czy pomyślałeś kiedyś co czuje kobieta, która dowiaduje się, że jej syna skazano niesłusznie na śmierć? Że zostanie zabity? Serce Maryi przeszył miecz boleści. Trudno się zgodzić na niesłuszną śmierć kogoś, przed kim stoi jeszcze całe życie. W ciągu wieków zapadło wiele niesprawiedliwych wyroków, które spowodowały śmierć wielu niewinnych kobiet. Taki los spotkał Inkę - Danutę Siedzikównę. Miała zaledwie 18 lat, gdy komunistyczne władze skazały ją na śmierć przez rozstrzelanie za to, że służyła w Armii Krajowej i walczyła o wolną Polskę.
W ostatnim grypsie wysłanym z więzienia napisała: "powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba".

Panie Jezu, prosimy Cię o dar odwagi, żebyśmy w chwili próby zachowali się jak trzeba, nie zdradzili Ciebie i Ojczyzny.

STACJA II

Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona

Czy potrafisz docenić trud kobiet? To one są często obarczone krzyżem codziennych obowiązków: praca, wychowanie, pranie, gotowanie, prasowanie, sprzątanie, odrabianie zadań z dziećmi. Lista tych obowiązków jest długa. Jak często z twoich ust pada słowo dziękuję?

Jezu, który wziąłeś krzyż na swoje ramiona, pomóż kobietom w dźwiganiu codziennych obowiązków, aby wszystkie posługi pełniły z miłością.

STACJA III

Pan Jezus upada po raz pierwszy

Niejedna mama wychowując malutkie dziecko marzy o tym, aby przespać
w końcu spokojnie chociaż jedną noc. Nieraz kilka razy w nocy trzeba wstać do płaczącego dziecka. Kolejny dzień jest pełen obowiązków i pracy. Panie Ty upadłeś, ale powstałeś. Dodaj sił wszystkim mamom, aby gdy opadną z sił mogły powstać, aby miały chwilę odpoczynku i czasu dla siebie, by mogły wrócić
z zapałem do codziennych obowiązków.

STACJA IV

Jezus spotyka swoją matkę

Oczy Jezusa i Maryi spotkały się na drodze krzyżowej. Jezus tyle zawdzięczał swojej Matce. To ona go urodziła, to ona Go wychowała. To ona nie opuściła go w momencie Jego męki. Panie Jezu dziękujemy Ci za nasze mamy. Za dar życia, za wychowanie, za nauczenie nas modlitwy i przybliżenie nas do Boga.

Jak traktujesz swoją mamę? Czy darzysz ją szacunkiem? Czy mama przez ciebie oraz twoje słowa i postępowanie nie musiała kiedyś płakać? Gdy mama już jest starsza i potrzebuje pomocy, czy nie słyszy czasami: mamo nie mam czasu, przyjadę później. A skąd wiesz, czy będzie to później? Panie Jezu przyjmij do siebie nasze zmarłe mamy.

STACJA V

Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi

Krzyż staje się coraz cięższy, a sił coraz mniej. W tym momencie pojawia się Szymon Cyrenejczyk. Pomaga nieść krzyż. Krzyż staje się lżejszy. Bóg stworzył kobietę i mężczyznę. Mężczyzna ma za zadanie pomagać kobiecie, bronić jej, gdy zajdzie taka potrzeba. Ma być oparciem dla niej w trudnościach. Właśnie tak powinno być. Na drodze krzyżowej, którą kroczy kobieta, w pewnym momencie powinien stanąć mężczyzna, który poniesie obok niej to, co najcięższe. Razem są w stanie dojść do końca. Razem mogą zrozumieć, co to znaczy dzielić krzyż. Kobiece brzemię życia dźwigane przez mężczyznę uszlachetnia go, łagodzi, staje się jak balsam.

Panie Jezus prosimy Cię przy tej stacji, aby mężczyźni byli oparciem dla kobiet, by nie uciekali od odpowiedzialności, by byli blisko swoich żon i dzieci.

A jak jest ze mną? Czy potrafię poświęcić czas dla żony i dzieci? Czy wolę przebywać w gronie kolegów lub przed szklanym ekranem bo mecz i dobry film stał się ważniejszy od swojej rodziny.

STACJA VI:

Św. Weronika ociera twarz Jezusowi

Twarz Jezusa była pokryta potem zmieszanym z krwią. Droga stawała się coraz trudniejsza. I właśnie w tej chwili z tłumu wyszła niepozorna Weronika, obmyła Jezusowi umęczoną twarz. W życiu wielu kobiet nieraz pojawiają się kryzysy. Źle by było, gdyby wtedy zostały same ze swoimi problemami. Pismo św. mówi: „kto znalazł przyjaciela, ten jakby skarb znalazł”. Dobra przyjaciółka dla kobiety jest na wagę złota. Czy mam przyjaciół, którzy w środku nocy gotowi byliby mi pomóc? Czy potrafię być dobrą przyjaciółką? Która jak trzeba to znajdzie czas na rozmowę, pomoże gdy dzieci chorują, poda mi chusteczkę, gdy z oczu płyną łzy?

STACJA VII:

Pan Jezus upada po raz drugi

Praca, kariera, figura, jeszcze zdążę być mamą. Lata mijają i w pewniej chwili przychodzi refleksja. Zdążyłam się rozwinąć, zdążyłam być w Paryżu i w Barcelonie, zdążyłam kupić nowy dom, ale nie zdążyłam zostać mamą. W sercu wielu kobiet pojawia się smutek, gdy uświadamiają sobie, że mają wszystko tylko nie mają kochającej rodziny i zostają same. Jezu, Ty podniosłeś się po drugim upadku i poszedłeś dalej, pomóż kobietom podnieść się ze smutku, dodaj im odwagi, aby otworzyły się na dar macierzyństwa i nowego życia.

STACJA VIII

Jezus pociesza płaczące niewiasty

Gdy byłeś dzieckiem do kogo pobiegłeś po pomoc, gdy rozbiłeś kolano lub dostałeś jedynkę w szkole? Na pewno odpowiesz: do mamy. Kobiety mają w sobie ogromną wrażliwość i czułość. Nie przejdą obojętnie obok cierpienia. I Ty Jezu spotkałeś na swojej drodze płaczące niewiasty. Ty sam cierpiałeś, ale mimo to potrafiłeś pocieszać innych. Prośmy przy tej stacji, aby kobiety miały wrażliwe serca zdolne do współczucia. Aby miały wrażliwe ręce zdolne do przytulenia. Aby miały wrażliwe oczy, zdolne zobaczyć cierpienie. Aby miały wrażliwe usta, zdolne do wypowiedzenia słów pocieszenia.

STACJA IX

Jezus upada po raz trzeci

Widziałem kiedyś krzyż kobiety dźwigającej męża pijaka przez 30 lat małżeństwa, któremu ślubowała, że go nie opuści, aż do śmierci. Zanim umarł upokarzał ją
i wyzywał, potem obłożnie chorował i nie miał nikogo, tylko ją. Dźwigała go do końca. Najpierw podnosiła go z ziemi, gdy leżał pijany na ulicy. Potem podnosiła go na łóżku, gdy był obłożnie chory i potrzebował ciągłej opieki. Jak często krzyżem dla kobiety staje jej własny mąż. Ten który miał być dla niej oparciem stał się ciężarem nie do uniesienia. Jezu dodaj sił kobietom, które niosą krzyż męża alkoholika, który nie chce się leczyć. Dodaj sił kobietom, które są bite i upokarzane słownie przez swoich mężczyzn. Dodaj sił żonom, które zostały zdradzone i porzucone przez swoich mężów.

STACJA X

Jezus z szat obnażony

Jezu zabrano Ci wszystko, nawet ubranie. Potraktowano Cię jak niepotrzebną rzecz, której się trzeba szybko pozbyć. Ludzkie ciało jest świątynią Ducha św. Jak często dzisiaj ciało kobiety jest traktowane jak rzecz. Panie Jezu przepraszamy Cię przy tej stacji szczególnie za grzechy pornografii i prostytucji. To one najbardziej odzierają z godności kobiety, które są traktowane jak towar, który trzeba szybko sprzedać pożądliwie patrzącym mężczyznom. Prosimy Cię, aby kobiety szanowały zawsze swoją godność, aby troszczyły się nie tylko o piękno swojego ciała, ale przede wszystkim, by zadbały o piękno swojej duszy. Najpiękniejsza jest kobieta wtedy, kiedy się modli. Taka kobieta nie potrzebuje nawet makijażu, bo w jej twarzy odbija się blask Boga.

STACJA XI

Pan Jezus przybity do krzyża

Twarde gwoździe przebijają ręce i nogi Jezusa. Przybite ręce już nie podadzą głodnym chleba, nie pobłogosławią. Przybite nogi nie pójdą do miast i wiosek głosić Ewangelii. Nagła choroba wiele kobiet przybiła do szpitalnego łóżka. Wypadek samochodowy przybił wiele kobiet do wózka inwalidzkiego. I mogłoby się wydawać, że w takiej sytuacji już życie nie ma sensu, że nie da się nic zrobić. A Jezus? W tej po ludzku beznadziejnej sytuacji dokonał zbawienia. Monika Kuszyńska wokalistka Varius Manx, po wypadku samochodowym została skazana na wózek inwalidzki. Jednak nie załamała się. Mówi, że Bóg dał jej drugie życie, że w słabości zrodziła się siła. Przy tej stacji módlmy się za wszystkie kobiety, które są przybite przez krzyż choroby, aby w swoim cierpieniu doświadczyły bliskości Jezusa, który cierpi razem z Nimi.

STACJA XII

Pan Jezus umiera na krzyżu

Czy potrafisz sobie wyobrazić co czuje matka, która patrzy na śmierć swojego syna?  Maryja stoi pod krzyżem do samego końca. Jest dla nas wzorem wierności, aż po krzyż. Mama ks. Jerzego Popiełuszki czuła to samo co Maryja przy tej stacji, gdy przyszło jej zobaczyć umęczone ciało syna. Ks. Jerzy został bestialsko zamordowany przez komunistów 19 października 1984 roku. Okrutnie pobity został wrzucony do Wisły. Marianna Popiełuszko wybaczyła mordercom jej syna.  Powiedziała: Niech im Pan Jezus daruje. Ja już im przebaczyłam - wyznała. Jezu pociesz serca matek, które cierpią po stracie swoich dzieci. Zapełnij im powstałą po ich starcie pustkę swoją obecnością.

STACJA XIII

Jezus zdjęty z krzyża

Dzień ślubu, wielka radość. Potem ten szczęśliwy dzień żona informuje męża, że ich rodzina się powiększy, że spodziewają się dziecka. Badanie USG pokazało, że będzie dziewczynka. Mama kupiła łóżeczko, pierwsze ubranka dla ukochanej i wyczekiwanej córeczki. I nagle straszny ból, karetka, szpital i ta straszna wiadomość w ustach lekarza: straciła pani dziecko… Maryja trzymała malutkiego Jezusa na rękach w Betlejem. Nie myślała, że przyjdzie Jej trzymać martwe ciało syna na Golgocie. Maryjo pociesz wszystkie Matki, które płaczą po starcie swoich nienarodzonych dzieci. Być może to one razem z Jezusem wyjdą na spotkanie swoim mamom, gdy te w godzinie swojej śmierci staną u bram nieba.

STACJA XIV

Jezus umiera na krzyżu

Nieraz mówi się, gdy umiera matka to umiera cały dom. Jednym z najtrudniejszych momentów w naszym życiu jest śmierć mamy i jej pogrzeb. To mamie zawdzięczamy najwięcej. Od niej doświadczyliśmy najwięcej miłości i czułości. Gdy jej braknie wydaje się, że zgasło słońce na domowym niebie. Bo dom bez mamy jest już inny. Nie ma w nim pięknych kwiatów, nie unosi się już zapach pieczonego ciasta, kurz pokrywa meble, robi się jakoś chłodno…Jednak Jezus pod krzyżem dał nam Maryję. Ona jest dla nas drugą matką. To teraz ona otrze łzę z twoich oczu. Gdy trzymasz w ręce różaniec to jest tak, jakbyś trzymał dłoń Maryi, która nie pozwoli, aby stała Ci się krzywda.

utworzono : 2018-03-09
Wszystkich rekordów:

Parafia Rzymskokatolicka pw. MB Nieustającej Pomocy w Suchaniu

ul. Kard. Augusta Hlonda 12
73-132 SUCHAŃ, tel. 91/562-40-21, tel. kom. 507025867
2023 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www szczecin, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne